Měsíček lékařský

Měsíček lékařský, účinky, měsíčková mast, tinktura

Měsíček lékařský

latinský název: Calendula officinalis

lidové názvy: nehtík, nepravý šafrán

Popis

Z vřetenovitého kořenu vyrůstá větvená, až 60 cm vysoká lodyha. Listy jsou kopinatého tvaru, mírně chlupaté. Oranžově žluté květy tvoří úbory s dvouřadým zákrovem a plochým lůžkem. Plodem jsou rýhované nažky.

Výskyt

Původní domovinou měsíčku lékařského je Středomoří. U nás se často pěstuje jako okrasná rostlina na zahrádkách, často z přímého výsevu.

Obsažené látky

Měsíček lékařský obsahuje kalenden, silici, slizovité látky, triterpenové saponiny, flavonové glykosidy a značné množství karotenoidů.

Sběr a sušení

Sbíráme rozvinuté květy měsíčku s lůžkem i bez něj. Nejlepším časem pro sběr je slunečné poledne. Květy sušíme ve stínu, při dosušování v sušárnách nemá teplota přesáhnout 35° Celsia. Usušené květy snadno ztrácí barvu a vlhnou, proto je uchováváme v tmavých uzavíratelných nádobách.

Využití – účinky

V alternativní medicíně se měsíček lékařský využívá jako mast, nebo olej k urychlení hojení špatně se hojících, nebo hnisajících ran, bércových vředů a plísňových onemocnění kůže. Měsíčková tinktura je dobrá na afty a k čištění pleti – na akné. Pití odvaru z měsíčku lékařského se doporučuje při nemocech jater a žlučníku. K tlumení bolestí v době menstruace je vhodné pít 2 šálky odvaru měsíčku denně (je potřeba začít týden před menstruací). Měsíček se hojně využívá i jako přísada v kosmetice.

Měsíčková mast:

do ½ kg rozehřátého sádla (nepřipálit) vložíme 4 hrsti nadrobno nasekaných květů měsíčku lékařského (pozor začne kypět), promícháme a odstavíme. Necháme stát 8 hodin (přes noc). Druhý den přihřejeme a přecedíme do menších uzavíratelných nádob. Skladujeme v chladu.

Měsíčková tinktura:

Nádobu vhodné velikosti naplníme až po okraj nadrobno nasekanými květy měsíčku lékařského, zalijeme lihem a necháme 2 týdny na teplém místě. Hotovou tinkturu přecedíme do čisté láhve.

Upozornění:

Při čištění pleti buďte opatrní, aby nedošlo k přílišnému vysušení pokožky! Pokud je tinktura silná, nařeďte ji!

Kontakt
K zaslání správy odešlete Kontaktní formulář
Zajímavé stránky

Je mi líto, nyní na žádnou stránku neodkazuji

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde