Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařskou pro své léčivé účinky pěstujeme doma.

Šalvěj lékařská

latinský název: Salvia officinalis

lidové názvy: babské ucho, smrtky

Popis

Šalvěj je až 70 centimetrů vysoká silně aromatická bylina. Svým vzhledem připomíná keř s nevětvenou lodyhou. Listy jsou řapíkaté, jemně vroubkované, výrazně stříbrošedé barvy. Květ je světle fialový. Plodem je tvrdka.

Výskyt

Šalvěj miluje teplo a sucho, nejlépe se ji daří na lehkých vápenatých půdách. Miluje slunné stráně.

U nás se šalvěj často pěstuje na zahradách, nebo skalkách. Pěstujeme ji na lehkých půdách. Semena šalvěje vyséváme v květnu, nebo v říjnu přímo na stanoviště. V průběhu růstu zaštipujeme konce, čím podpoříme keřovitý růst. Odkvetlé květy odstraňujeme, aby nedocházelo k přílišnému vysílení rostlin tvorbou semen. Na zimu šalvěj přikryjeme chvojím, aby nevymrzla.

Obsažené látky

Obsahuje silici s thujonem, salviolem, cineolem a kafrem,  katechinové třísloviny, triterpenoidy, hořčinu carnosol, lakton, salvin,  saponiny, pryskyřice, vitamíny řady B a látky podobné ženskému hormonu estrogenu.

Sběr a sušení

Za suchého počasí , před květem (květen až červen) se sbírá list. Suší se co možná nejrychleji ve stínu, při umělém sušení za teplot do 40 °C.

Využití – účinky

Šalvěj se využívá při potížích nervového původu, např. při nočním pocení ( doporučuji vypít  2 šálky denně ). Působí protizánětlivě, má antibiotické účinky, které se využívají při bolesti v krku, angíně, zánětech močových cest, při gynekologických zánětech nebo zánětech zažívacího ústrojí. Šalvěj je také znamenitým kořením, používá se jako tymián, nebo saturejka k tučným jídlům. Nálev se doporučuje jako kloktadlo při zánětu ústní dutiny, krvácení dásní. Na masáž dlouhodobě ležících se využívá šalvějový ocet.

Šalvějový ocet

Láhev naplníme až po hrdlo květy šalvěje, zalijeme nad květy přírodním octem, necháme 2 týdny na teplém místě. Šalvějový ocet můžeme vyrobit tak, že do 1 litru přírodního vína dáme hrst květů, po týdnu přecedíme  a přidáme 2 lžíce octu.

Sedací koupel

4 velké hrsti listů vložíme na 8 hodin (na noc) do studené vody. Druhý den zahřejeme k varu, přecedíme a vlijeme do koupele.

Upozornění
Silice obsahuje thujon, který je toxický. Šalvěj není vhodná k dlouhodobému podávání.

Kontakt
K zaslání správy odešlete Kontaktní formulář
Zajímavé stránky

Je mi líto, nyní na žádnou stránku neodkazuji

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich