Třezalka tečkovaná

Pro své účinky z třezalky tečkované vyrábíme olej na popáleniny.

Třezalka tečkovaná

latinský název: Hypericum perforatum

lidové názvy: svatojánská bylina, bylina sv. Jana

Popis

Až 1 metr vysoká bylina s dřevnatějící lodyhou. Listy jsou   2 – 3 cm dlouhé, střídavé. Květy jsou žluté pětičetné, oproti světlu zřetelně tečkované. Květy při rozmáčknutí barví červeně, protože obsahují hypericin. Plody jsou tobolky.

Výskyt

Třezalka tečkovaná roste na sušších pastvinách, slunných stráních a mezích, často také na okraji lesů, nebo podél cest. Vyskytuje se i ve vyšších nadmořských výškách.

 Obsažené látky

Obsahuje červenofialové barvivo hypericin, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid, rutin, kvercitrin), silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C.

Kontraindikací použití třezalkových drog je nízký krevní tlak, těžší formy cukrovky a alergie. Využití třezalky se nedoporučuje při užívání léků na snížení hladiny cholesterolu. Přecitlivělost na ultrafialové záření patří k nežádoucím účinkům třezalky.

Sběr a sušení

Na začátku kvetení (kolem 24. června, kdy má svátek Jan) sbíráme nať s květy. Květy mají největší účinky, pokud je sbíráme za slunečného počasí. Přibližně 25 cm dlouhé lodyhy svazujeme do malých svazků, které sušíme na dobře větraném stinném místě. Pokud sušíme, nebo dosušujeme umělým teplem, teplota by neměla přesáhnout 35° Celsia.

Využití – účinky

Třezalka se využívá jako středně silné antidepresivum. Čaj je dobrý proti nemocem jater, napravuje nepravidelnosti krevního oběhu. Užívání čaje je vhodné i při obtížích se žaludkem. Při zánětu trojklanného nervu se doporučuje pití 2-3 šálků třezalkového čaje denně. Třezalkový olej má hojivé účinky při popáleninách, pomáhá při hojení ran.   Z čerstvých květů se také vyrábí tinktura.

Třezalkový olej (Janův olej)

Nádobu volně naplníme až po hrdlo čerstvě natrhanými květy a zalijeme kvalitním slunečnicovým olejem. Květy musí být v oleji ponořené celé. Dáme na 3 týdny na slunné a teplé místo (nejlépe na parapet jižního okna). Přecedíme přes plátno, zbytek rostlin vylisujeme. Olej časem zčervená. Uchováváme v tmavých nádobách na chladném místě.

Třezalkový olej se používá na Breussovu masáž.

Třezalková tinktura

Dvě hrsti čerstvě natrhaných květů zalijeme 1 litrem 40% lihu. Dáme na 3 týdny na teplé místo, nejlépe parapet jižního okna. Přecedíme přes plátno. Užívání tinktury je doporučeno při onemocnění nervů, zánětech nervů, neurózách, nebo nespavosti.

Sedací koupel z třezalky

Plný kbelík třezalky (květ s natí) zalejeme na noc studenou vodou. Před koupelí zahřejeme až k varu a přilejeme do koupele. Koupel podporuje vývoj ženských orgánů a odstraňuje potíže s nepravidelnou menstruací.

Upozornění: při koupeli nesmí být srdce pod hladinou vody.

Kontakt
K zaslání správy odešlete Kontaktní formulář
Zajímavé stránky

Je mi líto, nyní na žádnou stránku neodkazuji

„Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“ Oscar Wilde